Maltežan Seznam forumov



Življenjska obdobja psov

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Maltežan Seznam forumov -> Vzrejanje, vzreditelji in klubi
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Anja
Administrator


Pridružen/-a: 10.01. 2007, 18:22
Prispevkov: 2094
Kraj: Lesce

PrispevekObjavljeno: 31 Mar 2007 21:59    Naslov sporočila: Življenjska obdobja psov Odgovori s citatom

Življenjska obdobja psov


Upajmo, da se bo vaš psiček razvijal odlično in bo odrasel v zdravega psa. Med različnimi obdobji njegovega življenja pa je treba upoštevati nekatere nasvete.

Ko se psiček skoti, še ne zna hoditi. Vzgaja ga njegova mati, skupaj z drugimi psički iz istega legla. Čeprav še vedno ne sliši in ne vidi, pa je njegov čut za voh že popolnoma razvit. Zato lahko nagonsko najde seske svoje matere, iz katerih tudi močno sesa. V prvih treh tednih mu materino mleko nudi vse, kar potrebuje za življenje.


Prvi tedni

Z začetkom tretjega tedna se prebudijo psičkova čutila. Njegove oči in slušni kanali se odprejo, tako da lahko prvič naveže stik s svojimi bratci in sestricami.

Približno na 21. dan začne prvič poskušati hoditi in lajati. V okviru varnega zavetja si bo pridobil prve izkušnje ter začel spoznavati zapleteno družbeno vedenje svoje živalske vrste.

V četrtem tednu se začne pomembno obdobje oblikovanja. Do takrat se psičkova čutila že popolnoma razvijejo, tako da lahko podrobno opazuje okolico. Preiskal in ovohal bo prav vse. V tem življenjskem obdobju je njegova sposobnost učenja tako velika, kot ne bo nikoli več v njegovem življenju. Takrat se morate še posebej intenzivno ukvarjati z njim, tako da bo zrasel v družabnega psa. Vendar pa je za psička intenziven odnos z njegovimi bratci in s sestricami prav tako pomemben. Od četrtega tedna dalje mu lahko začnete dajati trdno hrano. Najboljša je posebna hrana Pedigree® za psičke .

Med 8. in 12. tednom je psiček v obdobju socializacije in se lahko preseli k »človeškemu krdelu«. Najboljši čas za ločitev od matere ter bratcev in sestric je pri desetem tednu.


Prvi meseci

Če psička posvojite okrog njegovega desetega tedna starosti, ga morate takoj peljati k veterinarju. Ta bo preveril njegovo zdravstveno stanje ter vam svetoval glede primernega časa za cepljenje in uničevanje glist.

Psiček potrebuje tudi veliko ljubeče pozornosti, da bo lahko shajal z novim okoljem kot tudi z izgubo svojih bratcev in sestric. Pogosto ga morate pohvaliti ter obenem izreči njegovo ime. Prav tako mu morate z odločnim »ne« postaviti meje ter ga začeti učiti glede opravljanja potrebe v hiši.

Raziskovalci pasjega vedenja imenujejo razvoj do 16. tedna »hierarhična faza«. Takrat pes potrebuje »vodjo krdela«. To pa prav tako velja za njegovo prehrano. Odločitev glede tega, kaj in kdaj bo jedel, je vaša. Poskrbite za to, da bo v tem občutljivem obdobju hitre rasti zadoščeno vsem njegovim posebnim potrebam po hranilnih snoveh. Omogočite mu čimveč različnih izkušenj (na primer vožnjo z avtom, avtobusom, dvigalom, obisk v restavraciji, prisotnost v množici ljudi) ter stikov (z otroki ter z drugimi psi in živalmi). Na ta način bo kot odrasel pes postal sprejemljiv in zelo vdan spremljevalec.


Puberteta

»Faza pubertete« je ponavadi precej kratka, traja pa približno od enega meseca do šestih tednov. Začne se v šestem mesecu starosti, pokaže pa se na različne načine: pes se pogosto vede nenavadno in trapasto ter zavrača učenje česa novega. Včasih lahko celo pozabi, kaj se je naučil do takrat, ali pa se samo pretvarja, da je pozabil. V tem obdobju ne smete popustiti z doslednim in vztrajnim učenjem.


Odrasel pes

Samec preraste puberteto, ko začne dvigati svojo nogo, samica pa, ko se začne goniti. Do tega lahko pride med sedmim in osmim mesecem, traja pa lahko tudi do enega leta.

Psice ob prvem gonjenju še ne smete pariti, saj njeni organi še niso popolnoma razviti. Zdaj morate njeno prehrano zamenjati s prehrano odrasle samice, kar v veliko različnih tipih in okusih nudi Pedigree®.

Zdaj je vaš pes odrasel – vsaj glede velikosti. Končno telesno težo doseže šele pozneje, prav tako pa še ni zaključeno oblikovanje njegovega značaja.


Starejši pes

Kdaj pes postane star, je odvisno od pasme in seveda od posameznega psa. Proces staranja se začne počasi in je skoraj nezaznaven. Pes postane manj dejaven, presnova se mu upočasni, lahko pa se mu poveča tudi telesna teža. Ob tem času je prav tako pomembno, da njegovo prehrano zamenjate, npr. s Pedigree® Senior. Še več, dajati mu morate manjše obroke dvakrat ali trikrat na dan. Tako razbremenite njegov prebavni sistem in poskrbite za enakomerno uživanje hranilnih snovi. Pes bo morda potreboval posebno dieto, ki mu jo bo predpisal veterinar.

Na splošno se prvi znaki starosti pojavijo med osmim in desetim letom. Glava in smrček lahko postaneta siva, lahko pa se mu poslabšata tudi vid in sluh. Običajno pa pes ni preveč omejen glede voha, saj se s starostjo to čutilo ne poslabša preveč.
Starejši pes pa ne izgubi navdušenja za igro, čeprav se njegovo stanje slabša. Če se mu pripeti manjša nesreča glede opravljanja potrebe v hiši, ga to spravi v veliko zadrego. Zato ga nikar ne kregajte!


vir: http://www.pedigree.si
_________________
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran AIM - AOL Instant - naslov
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Maltežan Seznam forumov -> Vzrejanje, vzreditelji in klubi Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.