Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo |
Avtor |
Sporočilo |
Anja Administrator
Pridružen/-a: 10.01. 2007, 18:22 Prispevkov: 2094 Kraj: Lesce
|
Objavljeno: 03 Maj 2007 15:08 Naslov sporočila: Debelost |
|
|
DEBELOST PRI PSIH IN MAČKAH
O debelosti pri odraslih psih ali mačkah na lahko splošno govorimo tedaj, ko z otipavanjem prsnega koša s prsti skozi podkožno maščevje ne moremo z lahkoto in očitno otipati reber. Rebra se morajo jasno tipati in pri kratkodlakih živalih tudi očitno videti. V Sloveniji je predebele skoraj polovica pasje in mačje populacije, ki redno obiskuje veterinarja.
Ta metoda je le groba ocena, ki jo lahko skrbniki živali izvajajo sami, točno presojo pa prepuščamo veterinarju. Skrbnikom debelih živali bo veterinar tudi vedno svetoval, da opravijo shujševalno kuro. Debelost je namreč tesno povezana s številnimi bolezenskimi stanji in motnjami, kot so denimo, vnetja sklepov, bolezni srca in ožilja, težave z dihanjem, sladkorna bolezen in celo rak na sečnem mehurju. Poleg najrazličnejših zdravstvenih težav, pa debelost neposredno negativno vpliva na stopnjo aktivnosti in kakovost življenja.
Veterinar bo vašega ljubljenca stehtal in ocenil telesno stanje. Ocena telesnega stanja je merilo, s katerim ocenimo, ali je ljubljenec pod (1; 2), pri (3) ali nad (4; 5) njegovo idealno telesno težo.
Več vzrokov je, zaradi katerih psi ali mačke postanejo debeli:
Prekomerno hranjenje - živali z neomejenim dostopom do hrane se vse prepogostokrat zredijo. Zlasti pazimo, da se nam ne zredijo preveč mladiči, ker jim v mladosti nastale maščobne celice ostanejo doživljenjsko.
Prenažrtje - mnoge tovarniško pripravljene hrane, zlasti tiste slabše kakovosti, vsebujejo veliko količino soli in maščob. Te snovi jim izboljšajo okus, zaradi česar jih mnogo živali zaužije preveč.
Prehranjevalne navade - hranjenje z ostanki od naše mize, pa tudi doma kuhana hrana lahko vodita v debelost.
Pomanjkanje aktivnosti - prevelika količina hrane in pomanjkanje aktivnosti vodita do prekomerne telesne teže.
Pasma - določene pasme so bolj ješče kot druge.
Starost - starejše in manj aktivne živali so bolj nagnjene k debelosti.
Spol - k debelosti so bolj nagnjene samice, prav tako sterilizirane živali.
Pri vseh shujševalnih programih veterinarji upoštevajo izredno pomembno vlogo hrane. Skupaj z ustrezno aktivnostjo, je za zmanjševanje telesne teže ključnega pomena hrana z nižjo vsebnostjo energije. Žival začne hujšati, kadar s hrano prejme manj energije, kot je dejansko porabi. Tako bi lahko žival hujšala tako, da bi le malo ali celo nič jedla. Vendar je ta metoda slaba, ker bi takšen post pomenil za organizem prehud stres. Žival bi prosjačila za hrano, kar bi pomenilo hud psihični napor tako za žival, kot za lastnika. Prav zato večina takih hujšanj ne uspe. Mnogo milejši in učinkovitejši način je hranjenje s hrano, ki zagotavlja občutek sitosti in ima hkrati manj energije. S tem tudi odpade morebitno prosjačenje zaradi lakote. Takšno hujšanje traja dlje časa in za žival ne pomeni hujšega stresa. Eden ključnih dejavnikov za občutek sitosti je napolnjenost prebavil. Zato je v hranah za hujšanje bistveni element neprebavljiva vlaknina, ker ta v hrani zmanjša količino energije. Vlaknina nudi tudi ustrezno "težo" hrane v prebavilih in daje občutek sitosti. Kakovostne hrane, namenjene hujšanju, vsebujejo tudi zadostne količine L-karnitina.
L-karnitin je vodotopna vitaminom podobna snov, ki igra ključno vlogo pri izgorevanju telesnih maščob. Prve hrane na tržišču, katerim so začeli dodajati L-karnitin, so bile hrane Hill's. L-karnitin vpliva tudi na mišično maso, saj s pretvarjanjem maščobnih kislin v energijo pospešuje obnovo in rast mišičnega tkiva. L-karnitin ima tudi pozitiven učinek na delovanje srca in jeter.
V veterinarskih programih hujšanja je ponavadi predpisano postopno izgubljanje odvečne telesne maščobe. V glavnem to pomeni, da naj bi posamezna žival v enemu tednu izgubila do 2 odstotka telesne teže. To je dolgotrajen proces, ki traja od pol do enega leta. Bistveno je, da se skrbnik dosledno drži navodil veterinarja. Žival v času hujšanja ne sme dobiti nobenih priboljškov ali druge hrane, razen tiste, ki je predpisana. Zato je najboljše, če žival hrani vedno ista oseba.
Veterinarji v programe hujšanja vključujejo dietne hrane, ki v vseh merilih ustrezajo določenim pogojem, namreč da imajo nizko količino energije, imajo dovolj vlaknine, vsebujejo zadostne količine L-karnitina in so popolnoma uravnotežene glede drugih hranilnih snovi. Večina veterinarjev po svetu se odloča za hujšanje z dietnimi hranami Hill's Prescription Diet r/d in w/d. Ti edinstveni dieti ustrezata vsem pogojem, ki jih mora imeti hrana namenjena hujšanju. Omogočata postopno hujšanje s kar najmanjšim naporom in stresom, tako za žival, kot za skrbnika.
Posebno hrano potrebujejo tudi psi in mačke, ki so iz kakršnega koli razloga nagnjeni k debelosti. Tudi psi in mačke, ki so že shujšali, so še vedno nagnjeni k prekomernemu nabiranju telesne maščobe. Za preprečevanje (ponovnega) pojava debelosti živali potrebujejo ustrezno količino gibanja in ustrezno hrano. Njihova hrana mora vsebovati manj energije, dovolj vlaknine in L-karnitin v zadostnih količinah. Zanje lahko v specializiranih trgovinah dobimo različne vrste hrane Hill' Science Plan Light. Tudi te imajo del energetskih snovi nadomeščen z vlaknino in vsebujejo zadostno količino L-karnitina.
V vsakem primeru žival hranimo s tolikšno količino hrane, kot je predpisana za idealno telesno težo in ne za dejansko težo predebele živali. Kadar smo glede zdravstvenega stanja našega ljubljenca v skrbeh ali dvomu, ne odlašajmo z obiskom pri veterinarju. Le on je poklican, da pomaga našim ljubljencem.
vir: http://www.hills.si _________________
|
|
Nazaj na vrh |
|
|
|
|
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
|
|
|